Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

  1. Welcome to the 12ozProphet Forum...
    You are currently logged out and viewing our forum as a guest which only allows limited access to our discussions, photos and other forum features. If you are a 12ozProphet Member please login to get the full experience.

    If you are not a 12ozProphet Member, please take a moment to register to gain full access to our website and all of its features. As a 12ozProphet Member you will be able to post comments, start discussions, communicate privately with other members and access members-only content. Registration is fast, simple and free, so join today and be a part of the largest and longest running Graffiti, Art, Style & Culture forum online.

    Please note, if you are a 12ozProphet Member and are locked out of your account, you can recover your account using the 'lost password' link in the login form. If you no longer have access to the email you registered with, please email us at [email protected] and we'll help you recover your account. Welcome to the 12ozProphet Forum (and don't forget to follow @12ozprophet in Instagram)!

when you're poor and hungry...

Discussion in 'Channel Zero' started by NOVAGIRL, Nov 27, 2001.

  1. NOVAGIRL

    NOVAGIRL Member

    Joined: Jan 12, 2001 Messages: 989 Likes Received: 1
    i found this dented ass can of tuna in my cupboard...should i go for it? i just opened it and the appearance seems normal...if there is a normal for can fuckin fish...

    i'm a poor college student who always seems to have cash for weed and SKYY vodka and cheap wine...priorities...
     
  2. bl4ckh4m

    bl4ckh4m Member

    Joined: Oct 9, 2001 Messages: 421 Likes Received: 0
    tuna never goes bad until you open the can then it goes bad quickly.

    ramen(the main staple of my diet) on the other hand never goes bad open or not. plus its cheaper so you can buy more beer and booze.
     
  3. alkaline

    alkaline Elite Member

    Joined: Apr 2, 2001 Messages: 3,097 Likes Received: 0
    If it's dented and appears harmless, I would go for it (although I would cook it a little first, just in case).

    If the can is expanded or bloated, throw that shit out.

    I heard the other day that the average cost of ramen is $.22
     
  4. seeking

    seeking Dirty Dozen Crew

    Joined: May 25, 2000 Messages: 32,277 Likes Received: 234
    go to taco bell, get a side of beans (.25) and 3 10" flour tortias (.25 each) it'll cost you exactly a dollar, plus tax. ten get a bunch of sauce, mix it in with the beans, and tear off little pieces of the tortias to dip into the beans. it'll fill you up and its cheap as hell. i lived off this stuff for about a year...
     
  5. footsoldier

    footsoldier Senior Member

    Joined: May 23, 2000 Messages: 1,885 Likes Received: 2
    seeking: that is the most getto thing i've ever hear...it's actually so getto that refuse to spell getto correctly, it is brilliant though.
     
  6. seeking

    seeking Dirty Dozen Crew

    Joined: May 25, 2000 Messages: 32,277 Likes Received: 234
    no, 'getto' was calling a different fast food place everyday to complain about how they 'messed up' the order i didnt even have, then getting credit for free food. the lengths i would drive just to get free food... it was retarded....
     
  7. Handjob

    Handjob Guest

    I'd check to see whats edible behind the fridge first...
     
  8. NOVAGIRL

    NOVAGIRL Member

    Joined: Jan 12, 2001 Messages: 989 Likes Received: 1
    been there done that..."my husband just threw up after he took a bit of his burger and a hair flossed between his teeth"...four free extra value meals all around...oh i'm not married in case you're kicking yourselves...

    i ate the tuna on a bagel which a charged on my credit card along with my weeks ration of alcohol...needless to say the card is maxed the fuck out...when i make a payment i spend it at the state store...evil cycle
     
  9. -Rage-

    -Rage- 12oz Loyalist

    Joined: Apr 12, 2001 Messages: 10,006 Likes Received: 27
    10 cents for Ramen noodles......think about it
     
  10. Are2

    Are2 Guest

    i became vegetarian eight years ago when i had these problems..

    pancake mix, generic mac n cheese were some of my favorite budget meals.

    also, buy spaghetti in huge packs (like 2 lbs.) and you can eat it with margarine and salt and pepper, or splurge for some francesco rinaldi..this will keep for a while

    you can also buy a can of pinto or black beans for about 60 cents, and a pack of flour tortillas for 99 cents..this will last you a bit longer than the taco bell deal will
     
  11. alkaline

    alkaline Elite Member

    Joined: Apr 2, 2001 Messages: 3,097 Likes Received: 0
    An even better idea (since you are on the internet and all) is to download a bunch of recepies for stuff like pasta sauce, alfredo sauce, tortillas and what-not. Then go to your local bulk wholesaler and buy the stuff you need. You can spend a day making enough food to last for a few weeks. Yeah, I know, it's ghetto to make something as simple as tortillas at home, but think about it. A pack of tortillas costs $.99, and there has to be some sort of mark-up on it. So you'd probably save money. And you could sell the extras to your poor friends. This works especially good with pasta sauces (I have a friend that makes his own).
     
  12. DCSkate2001

    DCSkate2001 New Jack

    Joined: Jun 11, 2001 Messages: 58 Likes Received: 0
    ha, my boy called up their complaint number(the 800 one) and they sent him a pile of coupons for free food.
     
  13. EatMorGlue

    EatMorGlue Senior Member

    Joined: Dec 22, 2000 Messages: 1,919 Likes Received: 1
    tortillas are great. get a pig back of them and a couple pounds of shredded cheese (or shred some cheese yourself) and stick that in a toaster over and bam, you got cheese tortillas.

    what you really need though is to save up a little bit of money and get a rice cooker and a 40 or 50 lb bag of rice. it's worth what you'll have to pay up front to have a steady supply of minimal sustinance for like 6 months. that shit has been keeping me alive since i got my own place in august. whenever food runs out, i just keep cooking up a few cups of rice until i get money enough to go to the store. 2 cups of rice and 3.5 cups of water some salt and some oil, push a button and 30 minutes later you have hot food to eat. it's easy as hell. and if you have rice and tortillas and cheese, you can start messing around with that.. i like rice and cheese and salsa on the tortilla, it's like a rice soft taco. plus you can never go wrong with just rice and soy or terriyaki sauce. sometimes i go with ramen over rice. there's a lot you can do with it and it's easy and cheap once you get your cooker.
     
  14. chizm

    chizm Senior Member

    Joined: May 29, 2001 Messages: 1,165 Likes Received: 0
    be careful of botulism. you can spot this if the can is bulging outwards at the ends.

    but dents mean nothing
     
  15. willy.wonka

    willy.wonka Guest

    when i was in the hole,tuna was like a steak! tuna and ranch with a little bit of garlic pepper.

    buy a $5 bag of rice it will last you for about a month....my diet used to be rice and a boiled onion..yup a bowl a day....rice tuna and a onion..
    i never lost weight and i think i became stronger...physically and mentally....
    but living like that did get me depressed...
     
Top